Bezpieczeństwo i higiena sieciowa

Bezpieczeństwo to chyba najważniejsza rzecz na świecie. Od epoki kamienia wszelkie działania człowieka służyły jego poprawie – od łączenia się w koczownicze grupy, wynalezienia uprawy roli stworzenia miast, do wykształcenia się nowoczesnej cywilizacji. Przy czym rozwiązując jedne problemy (np. łącząc się w grupy dla poprawienia bezpieczeństwa od dzikich zwierząt ułatwiając w ten sposób zdobywanie pożywienia) okazywało się że nasze akcje rodzą sytuacje całkiem nową, która może wymagać kolejnych rozwiązań. I prawo to nie zmieniło się ani o literę mimo że minęło tyle czasu.
W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez ludzi, bezpieczeństwo często równoznaczne jest z utrzymaniem prywatności – jeśli nie będą o tobie wiedzieć to nie staniesz się celem ataku. Tak w wielkim skrócie wygląda podstawa zasada prywatności w Internecie. Jednak nawet najbardziej doświadczony informatyk, poddając się paranoicznej ostrożności nie jest w stanie całkowicie ochronić się przed atakiem.
Jednak normalny użytkownik sieci nie powinien obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Musimy pamiętać jednak o fakcie, że to co dzieje się w sieci zostanie w niej na bardzo długi czas lub nawet na zawsze. Wszystkie nasze działania zostawiają trwały ślad – zdjęcia czy wiadomości na Facebooku, treść i zawartość maili czy innego rodzaju wiadomości, a czasami nawet to gdzie się poruszamy można wyśledzić za jej pomocą (w przypadku gdy posiadamy telefon z GPRS).

Both comments and pings are currently closed.