ACTA – internetowy szpieg czy policjant?

Internet oferuje dziś nieograniczone możliwości – dzięki sieci powstaje, działa i upada wiele firm nie zawsze bezpośrednio związanych z rynkiem sieciowym. Daje on też wiele możliwości działań nie koniecznie zgodnych z prawem. Jednym z takich działań jest piractwo – według definicji piractwem medialnym nazywamy działanie polegające na nielegalnym kopiowaniu własności intelektualnej i późniejszym posługiwaniu się nią bez zgody autora lub właściciela. Proceder ten spędza sen z powiek wielu ludziom, przy czym jest na tyle powszechny że w praktyce niemożliwy do zwalczenia. Definicja piractwa zmieniała się z biegiem czasu (wraz z ewolucją sieci) i nawet ta przytoczona wyżej może okazać się kiedyś nieaktualna.
Głównym problemem jest tu zdefiniowanie własności intelektualnej. Jest to temat bardzo kontrowersyjny w epoce gdy pliki są łatwo dostępne dla każdego. Ludzie tak bardzo przyzwyczaili się do wolnego dostępu do kultury że każda próba usankcjonowania czy choćby usystematyzowania tego zjawiska spotyka się z ostrym odzewem społecznym. Jest to kwestia trudna ze względu na konstytucyjne prawo do wolności myśli i wypowiedzi, która jest często nadużywana i doprowadza do takich sytuacji gdzie twórcy tracą podstawowy środek utrzymania. Piractwo ma też inną stronę – niesamowitą popularyzację nieodpłatnej kultury, która nie koniecznie musi prowadzić do okradania twórców a czasami nawet daje możliwość półdarmowej promocji.
Swego rodzaju zwieńczeniem tych sporów była awantura, która wybuchła wokół porozumienia ACTA. Obrońcy tego porozumienia działali mając na celu dobro twórców, a jej przeciwnicy bronili wolności słowa. Jedni widać zapomnieli o tym że obecny system praw własności służy przede wszystkim bogatym korporacjom, które mają reprezentować autorów, natomiast druga strona zapomniała, że samo porozumienie to jedynie ujednolicenie i kodyfikacja istniejących już narzędzi prawnych. Przecież nie od dziś wiadomo że każdy nasz ruch sieciowy jest śledzony i zapisywany.

Both comments and pings are currently closed.